درباره ما

آغاز هزاره سوم و همزمان ظهور و گسترش فناوری‌های نوین، عرصه‌های جدید و بی‌نظیری را در تاریخ بشریت گشوده است. حوزه فرهنگ و هنر نیز در پس این تغییر و تحولات از فضای سنتی خود خارج و وارد دوره‌ای جدید از نوآوری هنری و فرهنگی با به کارگیری فناوری‌های نوین شده است. همزمان با این تحولات، مفاهیم جدیدی نیز در این عرصه بروز و نشر یافته که از جمله آن می‌توان به مباحث مربوط به اقتصاد و صنایع خلاق اشاره کرد.

صاحبنظران بر این باورند که توجه سیاستگذاران به مقوله اقتصاد خلاق و به کارگیری سیاست‌ها و برنامه‌های مناسب برای گسترش کیفی و کمی صنایع فرهنگی و خلاق، می‌تواند رشد همه جانبه کشورها را تسهیل نموده و توسعه پایدار را تضمین کند. در کشور ما نیز، گسترش این صنایع با تکیه بر خلاقیت‌های ذاتی انسان و به کارگیری روش‌های مدرن، گامی در جهت توسعه پایدار و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی قلمداد می‌گردد.  

از این‌رو، هدف از انتشار «فصلنامه اقتصاد خلاق» و در کنار آن راه‌اندازی سایت تخصصی در این زمینه، اتخاذ رویکردی علمی و تخصصی به این مقوله بوده و دست‌اندرکاران این مجموعه در تلاش هستند تا با بررسی وضعیت صنایع خلاق سایر کشورها و مقایسه آن با صنایع داخلی و همچنین انعکاس دیدگاه‌های کارشناسی در این عرصه، گامی در جهت توسعه این صنایع در کشور بردارند. لذا از کليه انديشمندان و صاحب نظران گرامي دعوت مي شود تا با ارايه مطالب، مقالات و پيشنهادات مفيد و ارزنده خود، ما را در هر چه پربارتر کردن فصلنامه ياري کنند.

فعالیت‌های انجام شده

این مجموعه فعالیت خود را از سال 1392 با تشکیل تیم‌های کارشناسی با حضور دانشگاهیان، صاحبان صنایع و اهالی فرهنگ و هنر آغاز نمود. در حال حاضر کارگروه‌‎های تخصصی با حضور 20 صاحبنظر خبره که دارای مدارک دکتری در رشته‌های مرتبط (اقتصاد، هنر، مدیریت و غیره) هستند شکل گرفته و این کارگروه‌ها به صورت مجزا روی موضوعات مربوط به صنایع فرهنگی و خلاق نظیر؛ هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، انتشارات، تبلیغات، طراحی و مد، موسیقی، نرم‌افزار و خدمات رایانه‌ای فعال بوده و خروجی خود را به صورت، گزارش، مقاله و کتاب منتشر می‌نمایند.


برخی از فعالیت‌های این مجموعه به شرح زیر است:

  • انتشار فصلنامه علمی تخصصی اقتصاد خلاق
  • راه‌اندازی سایت تخصصی اقتصاد خلاق
  • انتشار گزارش‌های ویژه
  • تالیف و ترجمه کتب
  • حضور فعال در فضای مجازی برای گسترش ادبیات مربوط به اقتصاد خلاق
  • ارتباط‌گیری با اندیشمندان و صاحبنظران داخلی و بین‌المللی
  • ارتباط با نهادها و سازمان‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی فعال در زمینه اقتصاد خلاق
  • ایجاد تقویم جامع رویدادهای اقتصاد خلاق در ایران و جهان
صفحات مرتبط